Yazılı Kaya

Yazılı Kaya

8,75 TL
% 37  indirimli
Liste Fiyatı: 14,00 TL
3 İş Gününde Kargoda
Yazar: Nursel Duruel
Yayıncı: CAN YAYINLARI
Yayın tarihi: 05-10-2006
ISBN: 9750706609
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 87
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 12.5 x 19.5 cm
+
-
Can Yayınları, edebiyatımızın usta kalemi Nursel Duruel’in öykü kitaplarını yeniden okurlarıyla buluşturuyor. İlk kitabı Geyikler, Annem ve Almanya ile çağdaş öykü edebiyatımızın ustaları arasına giren, öykücülüğümüze unutulmaz bir yapıt armağan eden Duruel, Geyikler, Annem ve Almanya’da özgün, buruk, yalın anlatımı ve yarattığı canlı öykü kişileriyle belleklerde derin izler bırakıyor. Sıradan halkın yaşamından kesitler sunan bu kitaba adını veren öykü, duyarlı bir kız çocuğunun gözlemlerinden oluşur. Annesinin Almanya’daki babasının yanına gideceği gece gözyaşları içinde uykuya dalan çocuk, rüyasında kilimler, geyik desenleri, akan bir su ve annesini görür. Duruel, bilinçaltımızda yer etmiş kültürel simgeleri kullanarak modern, bütünüyle kendine özgü öyküler yaratmıştır.

Eleştirmen Füsun Akatlı, Nursel Duruel hakkında şunları söyler.. "Öykücülüğümüzün sessiz ve derinden kaynayan, ama bir o kadar güçlü ve sağlam akan bir ırmağı sayıyorum bu yazarı. Titiz, ince eleyip sık dokuyan, ayrıntılara yaşarlık kazandıran bir öykücü ile karşı karşıyayız."

Nursel Duruel, ikinci kitabı Yazılı Kaya’da, öykülerinin kaynağını oluşturan insanların arasında dolaşmaya devam ediyor. Has yazarlara özgü sözcük ekonomisi, derin bir dil duygusu ve bilgece bir söylem var Yazılı Kaya’da. Bütün bunlar onun öykülerini şiirsel bir düzleme de taşıyor. Yazılı Kaya, iki kitabıyla edebiyatseverler için önemli olmuş Duruel’den kısa, ama etkileyici bir yapıt.
 loading