Sanat Yapıtı

Sanat Yapıtı

7,26 TL
% 35  indirimli
Liste Fiyatı: 11,11 TL
SATIŞ YOK (TÜKENMİŞ)
Yazar: Beatrice Lenoir
Çevirmen: Aykut Derman
Yayıncı: YAPI KREDİ YAYINLARI
Yayın tarihi: 17-07-2003
ISBN: 9750806328
Baskı Sayısı: 4
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 222
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 2. Hm. Kağıt
Boyut: 13.5 x 21 cm
+
-
Nesnellik ve öznelliğin, algılanabilir ve kavranabilir olanın, sanat ve zanaatın çoğu kez iç içe geçtiği, sınırları kadar doğası ve dünyayla ilişkisi de yüzyıllardır tartışılagelen, çok katmanlı, çok anlamlı bir nesne sanat yapıtı. Farklı sanat kuramlarının, felsefe tarihi ve edebiyatın tek bir tanıma ulaşma güçlüğü de bunun bir göstergesi.

Beatrice Lenoir, sanattan çok, anlaşılmazlığı ve çok yönlülüğü içinde yapıtı sorguluyor bu derlemede. Sanat yapıtına özgü belirsizlikleri irdelemek ya da aşmak üzere daha önce verilmiş yanıtları ayrıntılarıyla incelerken, yazarlar ve felsefecilere sürekli göndermelerle araştırmasını kuramsal ve pedagojik açılardan zenginleştiriyor. Platon'dan Merleau-Ponty'ye, klasiklerden romantizme, Balzac'tan modernlere dek uzanan bu çizgide, yapıtın estetik ve yargıyla ilişkisi, yaratıcılık ve deha, oyun, öykünme ve yaratım gibi kavramlar alıntılar eşliğinde irdeleniyor.

Alıntıları önceleyen ek açıklamalar ve kitabın sonuna eklenmiş Kılavuz Sözlük en çetrefil kuramların bile daha rahat okunmasını sağlarken, Sanat Yapıtı'nı hem konunun uzmanları hem de meraklılar için vazgeçilmez bir kaynağa dönüştürüyor.
 loading