Paranın Satın Alabileceği En İyi Demokrasi

Paranın Satın Alabileceği En İyi Demokrasi

14,51 TL
% 35  indirimli
Liste Fiyatı: 22,22 TL
SATIŞ YOK (TÜKENMİŞ)
Yazar: Greg Palast
Çevirmen: Doç. Dr. Can Polat
Yayıncı: AYKIRI
Yayın tarihi: 07-05-2003
ISBN: 9758337610
Baskı Sayısı: 1
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 357
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 2. Hm. Kağıt
Boyut: 13.5 x 19.5 cm
+
-
Erkek kardeşi Jef Bush’un vali olduğu Florida eyaletindeki oyların son kez sayımında rakibi Al Gore’dan sadece 537 oy fazla aldığı ilan edilerek ABD Başkanı yapılan George W. Bush Irak’tan başlayarak Ortadoğu’ya “demokrasi ihraç edeceğini” ileri sürüyor. Dünyanın bu taraflarında “Dinime küfreden Müslüman olsa” diye bir laf vardır; ABD’de ihraç edilecek kadar demokrasi var mı ki? Greg Palast’ın bu ay çıkardığımız ‘PARANIN SATIN ALABİLECEĞİ EN İYİ DEMOKRASİ’ adlı kitabı bu gerçeği olanca açıklığıyla ve çarpıcı belgeleriyle ortaya koyuyor. Evet, her şeyi parayla ölçen ve satın alabileceğini sanan dünyanın yeni efendilerinin parayı bastırıp satın alabildikleri en iyi demokrasinin ne olduğunu Palast çok etkileyici biçimde gözler önüne seriyor. ABD ve İngiltere’de hayli tartışmalara yol açan bu kitabın Türkiye’de de benzer tartışmaları kışkırtmasına çok ihtiyaç var.

ABD’de yönetimi ele geçiren ‘Yeni-Muhafazakar’ ekip dünyaya kendilerine göre bir nizam vermeye çok hevesli. İdeolojik gerekçe de hazır; “İyi rejimler kötü rejimlere karşı kayıtsız kalamaz, onlara karşı mücadele edip değiştirmek zorundadır” diyorlar. Kovboyların ‘vahşi yerlileri’ nasıl yola getirdiğini ve uygarlaştırdığını anlatan Holywood filmleriyle gerçek dünyayı ve tarihin akışını birbirine karıştıran bu ‘yeni muhafazakarlar’ın bombalar yağdırttığı Bağdat’ın, Mezopotamya’nın tarihi ve kültürü gün gelip onları boğacak, teslim alacaktır. İnsanın insan olma sürecinde Mezopotamya’nın oynadığı rol ile ABD’nin oynadığı rol karşılaştırıldığında hala ikincisi birincisinin eline su dökemez!

Bu ayki ikinci kitabımız ise Tamer Korugan’ın artık bir Aykırı klasiği haline gelen kitabı LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ-3. Yine son derece ilginç soruları ele alan Korugan önümüzdeki yıl çıkacak dördüncü ciltle birlikte bu ansiklopediyi tamamlamayı planlıyor. İlk iki cilt kadar özenli ve titiz bir çalışmanın ürünü olan bu üçüncü cildin de hak ettiği ilgiyi göreceğine kuşku yok.
 loading