Oyun ve Bügü

İç Sayfalara Gözat

Oyun ve Bügü

33,56 TL
% 38  indirimli
Liste Fiyatı: 53,70 TL
SATIŞ YOK (TÜKENMİŞ)
Yazar: Metin And
Yayıncı: YAPI KREDİ YAYINLARI
Yayın tarihi: 27-02-2019
ISBN: 9750806476
Baskı Sayısı: 5
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 571
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 16.5 x 24 cm
+
-
Oyun ve Bügü, konusunda Türkçe kaleme alınmış ilk monografi. Frazer, Caillois ve Malinowski gibi araştırmacıların açtığı yoldan giden Metin And, otuz yıl önce basılıp büyük ilgi gören ve genç kuşaktan araştırmacıları etkileyen kitaında, Türklerin Anadolu'da yarattığı "oyun" diye nitelenebilecek etkinlikleri geniş bir açılımla ele alarak halkbilimsel deneyler yapıyor, ritüel ile tiyatronun buluştuğu yerlerde ilginç sentezlere ulaşıyor.

And'ın, Anadolu halk danslarına, dramatik köylü oyunlarına ve çocuk, genç ve yetişkin oyunlarına getirdiği bakışlar, Orta Asya, Anadolu ve İslam kültürlerinin kaynaştığı bir dünyada eski kültürlerden çağımızın gündelik hayatına geçişler de içeren bir düzlemde sergileniyor.

Oyun ve Bügü, yaşamını Türk tiyatrosunu her evresi ve boyutu ile araştırmaya adamış bir bilim adamının "eksilik", "yaygınlık", "kutsallık", "ritüel bağlantısı", "din", "büyü" ve "gösterim sanatları" gibi kavramların kapsayıcı gölgeliği altında vardığı, pratikte de yararlı olabilecek sonuçları içeriyor.

Metin And, Oyun ve Bügü'nün genişletilmiş baskısı ile Anadolu labirentinin gizli çıkmaz ve geçitlerinde kılavuzluk etmeyi sürdürüyor.
 loading