Knidoslu Aphrodite

İç Sayfalara Gözat

Knidoslu Aphrodite

4,23 TL
% 35  indirimli
Liste Fiyatı: 6,48 TL
SATIŞ YOK (TÜKENMİŞ)
Yazar: Murat Katoğlu
Yayıncı: YAPI KREDİ YAYINLARI
Yayın tarihi: 09-06-2003
ISBN: 9750806158
Baskı Sayısı: 1
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 97
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 2. Hm. Kağıt
Boyut: 13.5 x 21 cm
+
-
Arkeoloji ve sanat konusunda yaptığı çalışmalarla uluslararası bir üne sahip olan Ordinaryus Prof. Ekrem Akurgal Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli bilim ve kültür adamlarından biriydi. Dünyanın çeşitli üniversitelerinde dersler vermiş; Foça, Çandırlı, İzmir antik kentlerini bulmuş, Erythrai antik kentini ortaya çıkarmıştı.

Formu ve üslubu bir eserin tarihsel gelişim içindeki yerini belirleyen ana öğeler olarak gören, stil kritiği yönetimini benimseyen Ekrem Akurgal "Knidos Aphroditesi" örneğini bir sanat tarihi kavramı olarak sık sık kullandı.

Murat Katoğlu'nun hocasıyla 20 yıl önce yaptığı ve yayımlanmayan bu söyleşiyi kitaplaştıran Knidoslu Aphrodite; aradan geçen zamana karşın hala tartışılan birçok konuyu içeriyor. Ekrem Akurgal'ın üniversite, bilim, nitelik kaygısı, sanatın ulusal ve evrensel değerleri, üslup ve orijinalite sorunları, Cumhuriyet-laiklik-tarih konularındaki net ve kararlı düşünceleri, güncelliği süren tartışmaların yıllarca önce nesnel bir bakışla nasıl ele alındığını belgeliyor.
 loading