İsmail-İ Ankaravi Hayatı, Eserleri Ve Tasavvufi Görüşleri

İç Sayfalara Gözat

İsmail-İ Ankaravi Hayatı, Eserleri Ve Tasavvufi Görüşleri

9,90 TL
% 29  indirimli
Liste Fiyatı: 13,89 TL
SATIŞ YOK (TÜKENMİŞ)
Yazar: Dr. Erhan Yetik
Yayıncı: İŞARET YAYINLARI
Yayın tarihi: 28-02-1992
ISBN: 9753500041
Baskı Sayısı: 1
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 310
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
Boyut: 12 x 20 cm
+
-
Geçmişte olduğu gibi günümüzde de tasavvufi düşünce kadar İslam toplumunu etkileyen bir başka fikir akımından söz etmek mümkün değildir. Bu akımı yaşatan kahramanlarımız içinde nice isimsiz sufi yer almış, bildiğimiz lider sufilerin, bu konudaki etkinlikleri de birbirlerinden farklı olmuştur. Bunlardan çok azı tasavvufi düşüncenin ekolleşmesi açısından etkili olabilmişken pek çoğu kurulu bir tarikatın temsilcisi olarak görev yapmıştır.
Bu çalışmada konu edinilen İsmail-I Ankaravi bir Mevlevi tarikatı şeyhi ise de; yirmi dört adet eseri ve Mevlana Celaleddin Rumi'nin Mesnevi'sini en güzel şekilde şerh ederek kazandığı haklı şöhret sebebiyle Anadolu tasavvuf hareketi içinde önde gelen isimler arasında yer alır. İşte biz bu durumu tespit için İsmail-I Ankaravi'yi hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleriyle tanıtmayı, bunu yaparken aynı zamanda çok zengin kültür mirasımızın aydınlığa çıkartılması çalışmalarına az da olsa bir katkıda bulunmayı amaçladık.
Eserin sonunda yer verdiğimiz kavramlar sözlüğü ile her kesimden okuyucunun bu bilimin terimlerini kısa ve öz olarak öğrenmesine yardımcı olmak istedik.
 loading