Irak Dosyası 2 Cilt Takım

Irak Dosyası 2 Cilt Takım

21,13 TL
% 16  indirimli
Liste Fiyatı: 25,00 TL
SATIŞ YOK (TÜKENMİŞ)
Derleyici: Ali Ahmetbeyoğlu, Hayrullah Cengiz, Yahya Başkan
Yayıncı: TATAV-TARİH VE TABİAT VAKFI YAYINLARI
Yayın tarihi: 02-10-2003
ISBN: 975656921X
Baskı Sayısı: 1
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 819
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 1. Hm. Kağıt
Boyut: 15 x 21 cm
+
-
En eski medeniyet havzalarından biri olan bugünkü Irak topraklarında bir çok devlet kuruldu. Aynı zamanda pek çok kavim de çeşitli tarihlerde buraya yerleşti. Sümerler, Asurlular ve Babil Krallıkları eski çağların devletleri idi. Araplar, Selçuklu Türkleri orta çağlarda bölgeye hakim oldular. Irak'ın son dört yüz yılı Osmanlı Türk dönemidir. Bölgenin son yüzyılı, İngiliz işgali ve karışıklık dönemi olarak tarihe geçti.

Nihayet, ABD tek süper güç olarak ortaya çıktı ve yeni dünya düzenini ilan etti. Yeni Dünya Düzeni Ortadoğu'da yeni oyunlar gerektiriyordu. Bu oyunda Saddam Hüseyin'e yer yoktu. O, kitle imha silahları temin etmiş hatta nükleer silah yapma girişimlerine hız vermişti. Bu ne ABD'nin ne de Ortadoğu'daki en büyük müttefiki İsrail'in hoşuna gitmişti.

Tarihin yeni bir sayfası çevriliyor. Bu sayfada kaybedilenleri yeniden temin etmek ve geleceğe güvenli, emin adımlarla ulaşmanın yolları aranmalıdır. Bunun en önemli kılavuzu, bölgenin tarihini ve dünya siyasi arenasındaki yerini bilmektir.
 loading