İnsan Kopyalamak Caiz mi?

İnsan Kopyalamak Caiz mi?

9,07 TL
% 35  indirimli
Liste Fiyatı: 13,89 TL
SATIŞ YOK (TÜKENMİŞ)
Çevirmen: Salih Uçan
Yayıncı: BİLGE YAYINLARI
Yayın tarihi: 24-06-2003
ISBN: 9758364588
Baskı Sayısı: 1
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 349
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 2. Hm. Kağıt
Boyut: 15.5 x 21.5 cm
+
-
Biyoloji bilimi yeni buluşlar, bu buluşların insan hayatına yönelik uzun vadeli sonuçları, gen mühendisliği, somatik hücreleri tanıma alanlarında gözlemlediğimiz hızlı gelişmeler, bu sonuçların insanın ilk yaratıldığından beri sıkıntısını çektiği hastalıkların tedavisinde kullanılmasıyla müthiş başarılar gerçekleştirdi.

Şu günlerde gerek bilimsel ve gerek güncel yayın organlarında insana ait gen haritası alnındaki bilimsel başarılar konuşuluyor. Bu başarılar; insan sağlığı ve yaşamı ile ilgili sınırsız etkilere ve boyutlara erişmiş durumda. Bu noktada erişilen son aşama ise Doli adlı kuzunun kopyalanmasıyla gündeme gelen, Doğu ve Batı dünyasında tartışmalara yol açan "insan kopyalaması"dır.

Elinizdeki eser; konuyu, bitkiler ve hayvanlardaki genetik kopyalama teknikleri ve sonuçlarından tüp bebek uygulaması için üretilen kopyalara ve cinsiyetin seçimine; organ üretiminden insan kopyalamanın mümkün olup olmadığına kadar geniş bir düzlemde ele alıyor. Doktorlar ve genetik bilimcileri, işin tıbbi yönüne ait verileri ortaya koyarken fıkıhçılar da bu uygulamaların yol açacağı toplumsal meselelere değiniyorlar. İslam'da ve diğer dinlerde kopyalamaya nasıl bakıldığını ve insanlık adına bu gelişmenin hukuki sonuçlarının hangi boyutlara varacağı, Doğu ve Batı dünyasından örnekleriyle tartışılıyor.
 loading