İktisadi Düşünce Tarihi

İç Sayfalara Gözat

İktisadi Düşünce Tarihi

25,73 TL
% 14  indirimli
Liste Fiyatı: 30,00 TL
3 İş Gününde Kargoda
Yazar: Rona Turanlı
Yayıncı: BİLİM TEKNİK YAYINEVİ
Yayın tarihi: 13-10-2011
ISBN: 9755400433
Baskı Sayısı: 5
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 248
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 16 x 23 cm
+
-
Bu kitap ilkçağlardan yüzyılımızın yarısına değin iktisadi dü¬şünce tarihinin kronolojik bir gelişimini açıklamaktadır.
İktisadi düşünce tarihine, çoğu benzer kitapta olduğu gibi merkantilist iktisat politikası başlangıç oluşturmaktadır. Bu gibi eserlerin yazarlarının iddialarına göre, bilimsel anlamda ekonomik anlayış ancak merkantilistlerle birlikte başlamaktadır. Hatta bazı yazarlar daha ileri giderek ekonomik düşünce tarihini A. Smith'in 1776 yılında yayınladığı «Milletlerin zenginliğinin ne¬denlerine dair...» adlı kitabı ile başlatmaktadırlar. Gerçekten eko¬nominin bir bilim olarak A. Smith ile haşladığı genel kabul gören bir görüştür.
Bu son baskıda kitaba altıncı bölüm olarak Keynes sonrası iktisadi düşünce akımları eklenmiştir. Yukarıda da ifade edildiği gibi liberal ekonomi düşünce tarihinde iki önemli okul vardır. Son, altıncı bölümde ise bu okullara getirilen eleştirisel görüşlere yer verilmiştir. Altıncı bölümün tamamı Arş. Grv. Songül Gül tarafından kaleme alınmıştır. Kendisine bu yardımından dolayı müteşekkirim.
Bu yapılırken, kitabın hacmine göre geniş bir kaynak taramasına gidilmiş ve özellikle iktisadi düşünce tarihine damgasını vuran iktisatçıların orijinal eserlerine başvurulmaya çalışılmıştır.
Her kitap gibi kuşkusuz bu kitabın da eksiklikleri ve eleştiriye açık birçok yanı vardır. Amaç yaşantımızın her dakikasını ilgilendiren ekonominin, düşünce tarihinin oldukça dar bir hacme sığdırılması olduğundan eksiklikler kaçınılmaz olmuştur. Bu ko¬nudaki eksiklikler kuşkusuz yazarın sorumluluğuna aittir.
 loading