Hizbullah / İşgalcilerin Korkusu Ortadoğu'nun Yeni Ordusu

Hizbullah / İşgalcilerin Korkusu Ortadoğu'nun Yeni Ordusu

3,61 TL
% 35  indirimli
Liste Fiyatı: 5,56 TL
SATIŞ YOK (TÜKENMİŞ)
Yazar: Mehmet Ali Soydan, Halil Çelik
Yayıncı: BİREY YAYINLARI
Yayın tarihi: 14-09-2006
ISBN: 975264077x
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 144
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 21 cm
+
-
12 temmuz 2006 tarihinde israilin iki askerinin kaçırılmasını gerekçe göstererek saldırdığı lübnan tarihin eşine az rastlanan bir yıkımla karşı karşıya kaldı. bu saldırılara karşı koyan lübnanın önemli hareketlerinden biri olan hizbullah’ ın lideri hasan nasrallah ise ‘biz ulusal onurumuzu ve vatanımızı korumak peşindeyiz diyerek israil’e karşı kahramanca bir direniş sergiledi. bu direniş tüm dünya tarafından dikkatle izlendi. İşgal altında yaşayanlara büyük bir morel oldu.
işgalcilere karşı direnen ve işgalcileri korkutan buna karşılık ezilenlerin cesaretlenmesine de neden olan lübnan’daki bir direniş hareketinin kuruluş öyküsünü elbette yakından tanımak gerekir. işte bu direniş türkiye’de ilk kez genişçe bu kitapta ele alınmakta. ayrıca bu kitapta ortadoğu’nun bizim için önemi, geçmişte yaşanan talihsizlikleri ve pişmanlıkları, lübnan’da yaşanan 34 günlük işgalin perde arkasını, lübnan’a asker gönderme tartışmalarını, lübnan’daki hizbullah’ın türkiye’deki hizbullah farkını ve işgalcilere karşı direnmesiyle bir anlamda lübnan için bir kuavi milliye hareketi özelliğini de bu vesileyle okumuş olacağız.
hizbullah’ın kelime anlamı nedir?
hizbullah’ı kim kurdurdu?
hizbullah’ın amacı nedir?
hizbullah kurucularının özellikleri
hasan nasrallah’ın önemli açıklamaları
hizbullah ortadoğu’nun geleceğinde nasıl bir rol oynar?
hizbullah bir terör örgütü müdür yoksa bir halk hareketi midir? gibi soruların cevapları mehmet ali soydan tarafından yayına hazırlanan ve birey yayıncılık tarafından yayınlanan arap dünyasından dr. süleyman salih, dr. sami moubayed, dr. muhammed said idris, fehmi huveydi, prof .dr. muhammed nureddin, selim elhos, muhammed hüseyin fadlallah, dr. hasan hanefi, seyid zehra, ahmed ve ebu zeyd gibi bir çok yazarın yazılarından oluşuyor. kitabın çevirilerini ise de türk medyasında önemli çevirileri yayınlanan halil çelik yapmış.
 loading