Herkese Gıda

İç Sayfalara Gözat

Herkese Gıda

5,72 TL
% 23  indirimli
Liste Fiyatı: 7,41 TL
SATIŞ YOK (TÜKENMİŞ)
Yazar: John Madeley
Çevirmen: Ali Ekber Yıldırım
Yayıncı: ÇİTLEMBİK YAYINLARI
Yayın tarihi: 12-05-2003
Orijinal Adı: Food for All: The Need for a New Agriculture
ISBN: 9756663286
Baskı Sayısı: 1
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 205
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 2. Hm. Kağıt
Boyut: 14.5 x 21.5 cm
+
-
Tüm dünyayı beslemek için nasıl bir tarıma ihtiyacımız var? Dünya liderleri 2015 yılını, dünyadaki açların sayısını yarıya indirmek için hedef seçmiş durumdalar; ancak bu hedefe, günümüzde dayatılan sınai tipi tarımla ulaşmak mümkün müdür?

John Madeley, yüksek teknolojili, kimyasallara bağımlı, büyük şirketlerin güdümündeki tarım sistemlerinin dünyayı doyuramadığını artık anlamamız gerektiğine inanıyor. Dünyayı açlıktan kurtaracak çözümün sürdürülebilir, düşük girdili, organik tarımla gıda üretmekte yattığını iddia eden yazar, bu hedefe ulaşmanın tek yolunun ise, ancak çeşitli ürünlerin geleneksel yöntemlerle bir arada ekildiği bütünlüklü bir tarım ile mümkün olacağını anlatmaktadır.

Dünyanın en yoksullarına, dışarıya bağımlı olmak yerine, kendi kendilerine yetebilecekleri ve gıda güvenliklerini sağlayacak bir çözümün ana hatlarını da çizen yazar, dünyadaki açlığa ve tarımın rolüne ilişkin tartışmaya katkıda bulunuyor.

"John Madeley, dünyayı kendini besleme yeteneğinden yoksun bırakan, odağı kendine yeterlikten büsbütün bağımlılığa kaydıran ve sürdürebilir tarımsal uygulamalarından, çevre düşmanı sınai tarım sistemlerine geçiren küresel eğilimin maskesini düşürüyor."
 loading