Biyografileriyle Ermeniler / Ermeni Kaynaklarından Tarihe Katkılar-IV

İç Sayfalara Gözat

Biyografileriyle Ermeniler / Ermeni Kaynaklarından Tarihe Katkılar-IV

52,31 TL
% 25  indirimli
Liste Fiyatı: 70,00 TL
SATIŞ VAR (Geçici Olarak Temin Edilemiyor)
Yazar: Kevork Pamukciyan
Çevirmen: Osman Köker
Yayıncı: ARAS YAYINCILIK
Yayın tarihi: 22-09-2003
ISBN: 9757265545
Baskı Sayısı: 1
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 449
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 16 x 24 cm
+
-
Kevork Pamukciyan'ın biyografi yazıları, zengin kaynak kullanımıyla hemen dikkati çeker. Çalışmalarına İstanbul'daki önemli Ermeni mezarlıklarının mezar taşı kitabelerini ve on kadar kilisenin vaftiz ve vefiyat kütüklerini derlemekle başlamış olan Pamukciyan, akla ilk gelecek olan temel kaynakların yanı sıra, mezar taşı kitabelerinden Ermenice yazmaların muhtıralarına, kiliselerin vaftiz, evlenme ve ölüm kayıtlarından bağışçı listelerine kadar farklı kaynakları da etkili bir şekilde kullanmaktaydı.
Bu özelliği Pamukciyan'ı ansiklopedi yayıncıları için Ermenliler konusunda başvurulacak ilk kişi haline getirmiş ve 1950'lerden 1990'lara Türkiye'de yayınlanan beş ansiklopediye katkıda bulunmuştu.

Ermeni Kaynaklarından Tarihe Katkılar dizisinin dördüncü cildi, Pamukciyan tarafından Ermeni şahıslar hakkında ansiklopedilere yazılmış 350'ye yakın biyografiyi bir araya getiriyor. Pamukciyan'ın muhtelif yazılarında ismi geçen 2.500 kadar kişi hakkında derlenen biyografik notlarla zenginleştirilen kitap, bir bakıma ''Türkiye Ermenileri Tarihinde Kim Kimdir'' kitabı niteliğine kavuşuyor.
 loading