1980`ler Türkiye'sinde Kadın Bakış Açısından Kadınlar

İç Sayfalara Gözat

1980`ler Türkiye'sinde Kadın Bakış Açısından Kadınlar

31,84 TL
% 32  indirimli
Liste Fiyatı: 47,00 TL
STOKTA
Yazar: Şirin Tekeli
Yayıncı: İLETİŞİM YAYINLARI
Yayın tarihi: 01-08-2015
ISBN: 9754700796
Baskı Sayısı: 7
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 350
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
Boyut: 13.5 x 19 cm
+
-
Kadınların toplumdaki yeri, 1980’lerde Türkiye’nin gündemine yeniden çarpıcı biçimde girdi. “Kamuoyu”nu oluşturan herkesi yakından ilgilendiren tartışma konularının başında yer alan bu konu, çok yönlülüğünden, çok boyutluluğundan ve karmaşıklığından ötürü, 90’larda da, 2000’lerde de önemini yitirmedi; “kadınların yeri” tartışmaları halen güncelliğini koruyor. Bu derin ve karmaşık konuyu özünde şu ana soruya indirgemek mümkün: Kadınlar toplumun onlara uygun gördüğü konumu benimsiyor ve kabulleniyorlar mı, yoksa onu kendi özlemleri doğrultusunda yeniden biçimlendirmek mi istiyorlar?
Elinizdeki kitapta, ortak yanları kadınların 1980’ler Türkiyesi’ndeki çelişkili varoluşuna “kadın bakış açısından” bakmak olan yirmi kadın araştırmacı kendilerine bu soruyu sordular ve cevap bulmaya çalıştılar.
Kadın Bakış Açısından Kadınlar’da; Nora Şeni, Feride Acar, Yeşim Arat, F.Yıldız Ecevit, Ferhunde Özbay, Günseli Berik, Fatma Gök, Yakın Ertürk, Ayşe Saktanber, Hale Bolak, Nükhet Sirman, Lale Yalçın-Heckmann, Ayşe Güneş-Ayata, Fatmagül Berktay, Nilüfer Çağatay, Yasemin Nuhoğlu Soysay, Şahika Yüksel, Arşalus Kayır, Deniz Kandiyoti ve kitabı yayına hazırlayan Şirin Tekeli’nin yazıları yer alıyor.
 loading